Kamerové systémy CCTV

Kamera v dome krytu
Díky velmi příznivým cenám se uzavřené televizní okruhy neboli průmyslová televize CCTV nebo jednoduše řečeno kamerový systém stává běžným vybavením obchodů, prodejen, výrobních hal, skladů, firem, ale i rodinných domů. Významnou roli sehrávají kamery v oblasti prevence, kdy již vědomí toho, že je prostor monitorován odradí potencionálního pachatele od nežádoucí činnosti.

Analogové nebo IP kamery?
Základní funkce a tou je snímání obrazu je u obou systémů shodná, liší se až následným zpracování získaných dat. Z klasické analogové kamery putuje signál po koaxiálním kabelu do záznamového zařízení DVR, kde je obraz digitalizován a poté je možno s ním dále pracovat - ukládat na pevný disk HDD nebo jej přenášet prostřednictvím počítačové sítě podobně jako u IP kamer. Ve srovnání s tím IP kamera přímo generuje digitální data, která mohou rovnou vstupovat do počítačové sítě a tam je lze ukládat nebo dále zpracovávat. Při použití kamer se standardním rozlišením je rozdíl ve výsledném obraze minimální, ale cena je u IP systému minimálně o 1/3 vyšší. Navíc jsou zde vyšší nároky na záznamové zařízení. Nespornou výhodou u IP kamer je možnost použití kamery s vysokým rozlišením v řádech několika MPx a tím získáme možnost "vytažení" detailů z již zaznamenaného obrazu podobně jako to znáte z "amerických krimi seriálů". Tuto možnost analogové kamerové systémy nenabízí a každé zvětšení obrazu je na úkor kvality.

Z čeho se skládá kamerový systém?

 • Monitorovací SW CCTVKamery - základní prvek kamerového systému. Pomineme-li technologii (IP nebo analog), tak se kamery vyrábí v elegantních půlkulatých krytech nebo jako klasická kamera s držákem. Pro venkovní použití se kamery umisťují do vyhřívaných krytů, které umožní plnou funkci kamerového systému i za nepříznivého počasí. V interiérech je vhodné osazení decentních DOME kamer a pro zvýšení preventivního účinku je naopak dobré použití kamery ve standardním provedení.
 • Záznam - aby bylo možno zpětně vyhodnotit nasnímané scény, tak lze kamerový systém vybavit digitálním záznamovým zařízením. Kapacita záznamu je dle potřeby od dnů až po několik měsíců. Nahraná data se prohlížejí přímo na monitoru záznamového zařízení nebo v případě připojení do sítě ethernet prakticky ze kteréhokoliv počítače připojeného do této sítě. Pro úsporu záznamového média a pro usnadnění vyhledávání není nutno v některých případech provádět kontinuální záznam, ale obraz může být nahráván pouze při zaznamenání pohybu ve snímané scéně.
 • Vzdálený přístup - současné analogové i IP kamerové systémy lze připojit do sítě internet a potom je možno sledovat živý obraz i záznam z jakéhokoliv počítače s přístupem k internetu.
 • Noční režim - je li požadován provoz kamer i za snížené viditelnosti, tak je možno použít kamery s vysokou světelnou citlivostí, kdy pro dobrý obraz postačuje pouliční osvětlení nebo dokonce svit měsíce. Pro použití v úplné tmě jsou některé kamery vybaveny IR přísvitem, případně je možno pro větší vzdálenosti osadit speciální IR reflektory. V nočním režimu poskytují kamerové systémy černobílý obraz.

Proč kamerové systémy? Zaznam pro IP kamery

 • Prevence kriminality - přítomnost kamer odradí velkou část pachatelů, případně je snadnější dokázat jejich činnost. To platí pro privátní objekty i pro komerční sektor.
 • Morálka zaměstnanců - zkušenosti ukazují, že po instalaci kamer do obchodů, skladů, barů došlo k výraznému snížení počtu ztraceného zboří nebo chybějící hotovosti v pokladně.
 • Výkon zaměstnanců - kamerový systém "motivuje" zaměstnance k lepší pracovní činnosti, protože případné neplnění pracovních povinností, prostoje, apod. jsou snadno dohledatelné a prokazatelné.
 • Bezpečnost rodiny - na dálku z práce můžete monitorovat vaše děti doma, že jsou v pořádku.

 

GSM kamera Jablotron EYE-02
Autonomní GSM kamera Jablotron EYE-02
 • Bezpečnostní kamera, která komunikuje bezdrátově prostřednictvím GSM sítě.
 • Kamera obsahuje několik detektorů, které reagují na různé podněty a dle toho provedou příslušnou operaci:
 • Pohybový detekotr PIR - reaguje na pohyb živého objektu před kamerou.
 • Zvukový detektor - snímá a vyhodnocuje hladinu zvuku v okolí kamery
 • Detektor rozbití skla -  rozpozná charakteristický zvuk rozbití skleněné výplně okna
 • Náklonový a vibrační detektor - hlídá neoprávněnou manipulaci s kamerou
 • Detektor pohybu v obraze - vyhodnocuje změny ve snímané scéně