Elektronické zabezpečení domu

Zabezpeceni domu
Pokud jste se rozhodli pro zabezpečení domu elektronickým zabezpečovacím systémem, tak zde najdete všechny potřebné informace pro orientaci v této problematice. Jestli je to pro vás málo nebo nechcete ztrácet čas čtením těchto řádků, tak neváhejte a zavolejte nám. Rádi s vámi probereme všechny možnosti telefonicky nebo ještě lépe přímo v místě vašeho domu.

Drátový nebo bezdrátový alarm?
Z funkčního hlediska tuto otázku řešit nemusíte, obě varianty zabezpečení splní stejný účel. Rozdíl je pouze ve způsobu instalace, časové náročnosti a rozsahu zásahu do konstrukce domu. Stručně řečeno je bezdrátový zabezpečovací systém vhodný pro zabezpečení již dokončeného domu, kde je zásah do interiéru v podobě montáže kabeláže nežádoucí. Naopak v případě, že je váš dům ve fázi hrubé stavby nebo provádíte rekonstrukci, je vhodnější drátový alarm, kde jsou jednotlivé prvky propojeny kabelem.

Jak domovní alarm vlastně funguje?

  • Detektory - v jednotlivých místnostech jsou nainstalovány detektory, které signalizují vniknutí do střeženého prostoru. Nejčastěji používaný je infrapasivní pohybový detektor PIR, který rozpozná pohyb člověka a je jedno, jestli vstoupil otevřenými dveřmi nebo rozbitým oknem. Pro posílení ochrany lze doplnit na vstupní dveře, případně na okna snímače otevření, případně osadit detektory rozbití skla.
  • Klavesnice LCD JablotronKlávesnice - při odchodu z domu aktivujete na přehledné klávesnici zabezpečovací systém zadáním kódu nebo stiskem odchodového tlačítka. Od tohoto okamžiku je dům střežen a pokud někdo vnikne do domu bez znalosti vstupního číselného kódu, tak domovní alarm vyhlásí poplach.
  • Poplach - je signalizován vnitřní sirénou, která svým ostrým zvukem neumožní pachateli další činnost. Okolí domu může být vyrozuměno že se něco děje venkovní sirénou s blikačem. Ovšem nejvýznamnějším článkem systému je GSM komunikátor, který vás neprodleně informuje na mobilní telefon, že došlo k napadení vašeho domu. Navíc přesně poznáte, která čidla byla narušena (vstupní dveře otevřeny, obývák pohyb, apod.).
  • Ústředna - zabezpečovací systém je řízen ústřednou EZS, která je dobře ukryta někde v domě, rozhoduje o chování domovního alarmu (reakce čidel, oprávnění uživatelů, vyhlášení poplachu) a zajišťuje chod zabezpečení i v době výpadku elektrické energie.

Možnosti zabezpečení domu

  • Sirena venkovni JablotronNapojení na PCO - domovní alarm je možno napojit na bezpečnostní agenturu (pult centralizované ochrany PCO), která v případě napadení domu zajistí v několika minutách zásah přímo na místě. Uvedenou službou se výrazně zvýší úroveň zabezpečení domu.
  • Požární systém - doplněním požárních hlásičů do vybraných prostor získáme informaci o případném požáru v domě. V době přítomnosti v domě vám mohou požární hlásiče včasnou signalizací zachránit život, v době nepřítomnosti zmírnit následky požáru.
  • Dělení systému - zabezpečovací systém je možno rozdělit na několik zcela nezávisle ovládaných částí. Toho lze s výhodou využít například při nočním střežení domu, kdy je zabezpečena pouze část domu ve které se nepohybujete.
  • Ovládání - pro pohodlnější ovládání domovního alarmu slouží bezdrátové klíčenky (ovladače), případně bezkontaktní čipy nebo karty, které stačí přiložit ke klávesnici bez nutnosti zadávání číselného kódu. Pokud máte na domě vrata s motorovým pohonem, tak je možno jednou klíčenkou pohodlně obsluhovat zabezpečovací systém i garážová vrata.